Miód pszczeli występuje w formie płynnej nazywanej patoką oraz w formie skrystalizowanej zwanej krupcem.
Naturalny miód pszczeli tuż po zebraniu pozostaje w formie płynnej. Następnie stopniowo gęstnieje i zmienia się w formę stałą. Proces zmiany konsystencji miodu uzależniony jest od wielu czynników takich jak temperatura przechowywania, pożytek (rośliny) z którego został wyprodukowany przez pszczoły, zawartości procentowej wody w miodzie.
Generalnie miody krystalizują (zmieniają konsystencję z płynnej na stałą) ponieważ posiadają specyficzny skład chemiczny. O tempie zachodzeniu procesu krystalizacji decyduje w dużej mierze zawartość glukozy i fruktozy. I tak, miody z dużą zawartością glukozy będą krystalizowały zdecydowanie szybciej, np. miód rzepakowy. Z kolei miody, które zawierają w sobie duże ilości fruktozy, znacznie dłużej pozostają płynne – np. miód akacjowy.
Dekrystalizacja miodu
W celu konfekcjonowania miodu zbiorcze opakowania miodu (beczki, hopoki) poddawane są procesowi dekrystalizacji w specjalnych komorach dekrystalizacyjnych. Są delikatnie podgrzewane do temperatury nie wyższej niż 40 stopni – proces trwa 3 doby. Następnie miód jest przekładany do słoików zachowując wszystkie cenne właściwości, wspaniały aromat, smak i barwę.