„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka”

Karol Darwin

 Dzięki zaangażowaniu naszej spółki MIÓD oraz Pasieki Godziemba pod patronatem FZRP powstał program „Reintrodukcji  pasiek pszczoły miodnej w zespołach zabudowy historycznej, sakralnej i kulturowej w celu ochrony miejscowych ekosystemów i zwiększania ich bioróżnorodności.” Bioróżnorodność ekosystemów ma podstawowe znaczenie dla procesu ewolucji oraz trwałości układów podtrzymujących życie w biosferze. Warunkiem koniecznym dla zachowania bioróżnorodności jest utrzymanie odpowiedniej populacji zapylaczy pracujących na rzecz określonych ekosystemów. Ochrona tej populacji oraz wszelkie starania podejmowane na rzecz jej rozwoju dają najlepszą szansę na zachowanie biologicznej różnorodności ekosystemów.
Obecnie populacja owadów zapylających na całym świecie drastycznie kurczy się z powodu zmian klimatycznych i środowiskowych. Ponieważ około 70% roślin występujących w ekosferze ziemskiej wymaga dla zachowania swojego cyklu wegetacyjnego udziału zapylaczy (przede wszystkim pszczół) reintrodukcja tych owadów w ekosystemach będących integralną częścią zespołów zabudowy historycznej, sakralnej i kulturowej jest niezbędna dla zachowania i rozwoju rodzimych gatunków flory i fauny. I tak nasze pszczoły trafiły do Nieborowa. W malowniczym, barokowym ogrodzie okalającym pałac Radziwiłłów w Nieborowie powstała również ścieżka edukacyjna „O pszczelich sprawach”. Zwiedzający mogą zapoznać się z eksponatami kłód bartnych i dawnych uli,
historią bartnictwa i pszczelarstwa, dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół oraz dlaczego pszczoły są takie ważne.
W sezonie letnim zapraszamy na spotkania z pszczelarzem, który opowie o pracy w pasiece oraz zaprezentuje narzędzia pracy pszczelarza.